UNIROL

Ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się pomieszczeń… Ochrona przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz i prywatność we własnym domu… Powodów dla których właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wybór systemów osłony okien jest wiele. Dawniej najpopularniejszym rozwiązaniem były rolety zewnętrzne, obecnie coraz większa liczba inwestorów decyduje się na montaż żaluzji fasadowych. Który system jest lepszy?

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne posiadają wiele zalet. Charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, co pozwala utrzymać koszty chłodzenia i ogrzewania domu na optymalnym poziomie – w sezonie letnim rolety zewnętrzne stanowią ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się pomieszczeń, w sezonie zimowym chronią przed utratą ciepła. Dzięki swojej budowie rolety zewnętrzne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie przesłony nawet w przypadku silnego wiatru. Ponadto rolety zewnętrzne chronią przed nadmiernym hałasem z zewnątrz – dobre właściwości akustyczne rolet to atut, który od lat doceniają mieszkańcy dużych miast.

Rolety zewnętrzne działają na zasadzie całkowitego zasłonięcia lub odsłonięcia okien. Pod tym względem znacząco ograniczają możliwości zarządzania ilością światła dziennego w pomieszczeniu – roletę możemy odsłonić, zasłonić lub ewentualnie przesłonić wybrany fragment okna patrząc od góry (kaseta z roletą) ku dołowi.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe to rozwiązanie, które zapewnia szerokie możliwości zarządzania światłem dziennym w pomieszczeniu, jak również stopniem prywatności – odpowiedni układ lameli sprawia, że my widzimy na zewnątrz, podczas gdy z zewnątrz pozostajemy niewidoczni. Podstawową zaletą żaluzji fasadowych jest skuteczna ochrona przed upałem i zapewnienie optymalnego rozkładu temperatur.

Dodatkowym atutem żaluzji fasadowych jest ich design. Żaluzje wyglądają nowocześnie i stanowią oryginalną ozdobę budynku. Pod tym względem mają nieporównywalnie większy potencjał aranżacyjny. Także w przypadku dużych przeszkleń, gdzie ze względu na rozmiar okna niemożliwe jest zastosowanie rolety zewnętrznej.

Co w takim razie wybrać?

Wybór między roletami zewnętrznymi a żaluzjami nie jest oczywisty. I bardzo często dyktują go określone potrzeby i oczekiwania inwestora, jak również lokalizacja nieruchomości. Tam, gdzie zależy nam przede wszystkim na ochronie przed słońcem i zarządzaniu stopniem nasłonecznienia najlepiej sprawdzą się żaluzje. Tam, gdzie kurtyna ma chronić przed zimnem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub hałasem bardziej funkcjonalne okażą się rolety.