UNIROL

Upał w mieszkaniu. Jak sobie z nim poradzić?

Postępujące  zmiany  klimatyczne  nie  omijają  bezpiecznej   dotąd   Polski.  Z   roku na rok liczba wyjątkowo upalnych dni staje się co raz większa. Cora z częściej sięga my przez to po klimatyzatory, a by choć przez chwilę poczuć przyjemny chłód. Czy jest to jednak najlepsze rozwiązanie? W jaki inny sposób radzić sobie z upałami?

Przyjacielem upałów bez wątpienia jest klimatyzacja. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że może ona doprowadzić do jeszcze większych zmian klimatycznych, a także że w każdej chwili może zniknąć przez… blackout?

Dlaczego klimatyzacja nie powinna sprzymierzeńcem w walce z upałem?

Statystyki jasno pokazują, że największe zużycie energii przypada na upalne miesiące. Związane jest to z masowym korzystaniem z wiatraków oraz klimatyzatorów, dzięki którym jesteśmy w stanie przetrwać  ten wyjątkowo trudny moment.

Jednakże masowe korzystanie z klimatyzatora może przyczynić się do… zaniku energii elektrycznej, czyli tak zwanego blackoutu. Zagrożenie masowym blackoutem już od wielu lat jest nagłaśniane w całej Europie, bowiem przeciążenie linii energetycznych w czasie upałów jest zbyt wysokie. Jakie zatem alternatywy zastosować by cieszyć się przyjemniejszym klimatem we własnym domu?

Osłona okien – najlepszy sposób na obniżenie temperatury

Zasłonięcie okien w upalne dni jest najlepszym sposobem na  szybkie obniżenie  temperatury. Wystarczą zasłony lub żaluzje by poczuć znaczącą ulgę. Ale jeszcze lepszy efekt uzyskamy stosując rolety zewnętrzne aluminiowe.

Działanie rolet zewnętrznych jest wyjątkowo proste! Zatrzymują one światło słoneczne przed szybą okienną, a zatem do szyby – która dodatkowo zwiększa temperaturę – nie dochodzą pełne promienie słoneczne.

Rolety zewnętrzne warto zasłaniać przede wszystkim w godzinach szczytu, czyli od 12 do 17, kiedy słońce jest najostrzejsze.

Kwiaty w  domu – natura lny sprzymierzeniec  w walce z  upałami

Im więcej zieleni w domu, tym niższa temperatura. Kwiaty – także te doniczkowe – doskonale dbają o klimat we wnętrzach. Oddają wilgoć, przez co temperatura we wnętrzach wydaje się być nieco niższa. Warto postawić na kwiaty pożyteczne, jak skrzydłokwiaty, ale też i monstery czy filodendrony, które oprócz właściwej filtracji powietrza będą też niepowtarzalną ozdobą!