UNIROL

W zależności od rodzaju użytej tkaniny, niektóre rolety lepiej lub gorzej chronią pomieszczenia przed promieniami słonecznymi, czyli – przed nagrzewaniem. Poniżej wyjaśniamy, od czego zależy stopień ochrony rolet oraz które z nich najlepiej ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Skuteczne osłony okienne są przede wszystkim istotne w pomieszczeniach, które wystawione są w ciągu dnia na duże nasłonecznienie, czyli tam, gdzie okna wychodzą na południe lub zachód. Jeśli w otoczeniu budynku nie ma innych obiektów lub drzew, które dawałyby jakikolwiek cień, rolety w oknach mogą okazać się niezbędne. Bez nich przebywanie latem w nagrzanych pokojach może okazać się praktycznie niemożliwe do wytrzymania.

Postaw na rolety zaciemniające

Bardzo dobrym wyborem do mocno nasłonecznionych pomieszczeń będą rolety zaciemniające – możemy dobrać je w dowolnym dla nas kolorze (nie muszą być wcale ciemne, jak wiele osób mylnie je określa), ponieważ dzięki dodatkowej gumowanej warstwie materiału, skutecznie chroni przed światłem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Jeśli posiadamy sypialnię z oknami wychodzącymi na południe, rolety zaciemniające będą dla nas idealnym rozwiązaniem.

Jakiego koloru rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Oprócz koloru rolety, istotnym elementem podczas wyboru rolet jest także ich konstrukcja oraz rodzaj tkaniny. Materiały półprzepuszczające w roletach lepiej wybierać w ciemniejszych kolorach, ponieważ wtedy gwarantują lepszą ochronę i zatrzymują o 30% więcej światła niż te w jaśniejszych kolorach.

Bardzo często jednak rolety okienne bez względu na barwę potrafią być rewelacyjną osłoną przed nadmiernym nasłonecznieniem – do nich należą wszystkie rolety z dodatkowymi gumowanymi warstwami oraz te o większej gramaturze i bardziej zwartym splocie materiału.

Oczywiście niewiele osób decyduje się na osłony okienne w kolorach czarnym lub granatowym, ale warto pamiętać, jakie kolory najlepiej się sprawdzają wśród rolet materiałowych. Przed słońcem na pewno skutecznie ochronią nas rolety w kolorach: ceglany, niebieski, śliwkowy, ciemnozielony, ciemny brąz, szary, bordowy, grafitowy i stalowy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rolet przeciwsłonecznych!