Właściciele domów prywatnych coraz częściej decydują się na montaż tarasowych markiz, dzięki którym bez ograniczeń mogą korzystać z relaksu na świeżym powietrzu nawet podczas deszczowej pogody czy intensywnego nasłonecznienia. Podczas wyboru tego typu wyposażenia tarasu warto zwrócić uwagę na materiał markizy oraz sposób jej rozwijania.
Dotychczas markizy często spotykane były przede wszystkim w restauracyjnych ogródkach czy sklepach, ale powoli zaczęły również wkraczać do nieruchomości niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jako funkcjonalna dekoracja balkonów i tarasów na prywatnych posesjach.
Rodzaje markiz tarasowych
Wśród dostępnych u różnych producentów markiz, można wymienić dwa najczęściej wybierane przez klientów rodzaje: markizy balkonowe oraz tarasowe. Różnią się one przede wszystkim wielkością – te balkonowe przeznaczone są do montażu na bardzo nasłonecznionych balkonach i loggiach. Warto pamiętać, że w przypadku montażu markizy na ostatnim piętrze wysokiego budynku, markiza powinna być wyposażona w boczne wsporniki – gwarantuje to użytkownikom niezawodną stabilność, nawet w przypadku dużego wiatru.
Z kolei markizy tarasowe to osłony, których wysięg może wynosić nawet do 4 metrów, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w zacienianiu letnich ogródków oraz dużych przydomowych werand i tarasów. Najczęściej wyróżnia je regulowany kąt nachylenia oraz przegubowa konstrukcja wysięgników.
Tkaniny, z których wykonane są markizy
Markizy wykonuje się najczęściej z wzorzystych lub gładkich, kolorowych tkanin poliestrowych, które są w stanie wytrzymać duże nasłonecznienie przez wiele lat. Najwyższej jakości markizy tarasowe nie płowieją, są odporne na rozdarcia i skutecznie odbijają szkodliwe promieniowanie UV. Poliester dodatkowo jest powlekany warstwą poliuretanową, dzięki czemu markizy chronią użytkowników również przed deszczem. To właśnie takie osłony tarasowe – impregnowane i dobrze napigmentowane – będą świetnie prezentować się na dużym tarasie.
Wygodny sposób rozwijania markizy
Poza kwestiami estetycznymi, ważna jest również wygoda korzystania na co dzień z wybranej markizy. Na rynku dostępne są modele markiz rozwijanych i zwijanych za pomocą ręcznej korby, taśmy lub silnika elektrycznego (najczęściej z możliwością zdalnego uruchamiania).
Minusem markiz sterowanych ręcznie jest konieczność reagowania użytkownika na zmieniające się warunki pogodowe – przy ulewnym deszczu lub bardzo silnym wietrze markizę należy zwinąć, aby się nie odkształciła lub oderwała z mocowań. Przewagą sterowania elektronicznego jest fakt, że dzięki wbudowanym czujnikom pogodowym, taka markiza może składać i rozkładać się automatycznie.