UNIROL

Wizja maksymalnej prywatności, którą zapewniają rolety zewnętrzne, szybko przekonała Cię do ich zakupu? Tylko co dalej? Od zakupu do czerpania pełnych korzyści z systemów, dzieli Cię jeden z najważniejszych kroków – montaż. Jak go przeprowadzić, by systemy doskonale spełniały swoje zadanie? Czy warto zatrudnić firmę zajmującą się montażem, czy może wykonać go samodzielne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących prawidłowego montażu rolet zewnętrznych znajdziesz w dalszej części artykułu!

Montaż a rodzaj rolet

Odpowiedź na pytanie: jak zamontować rolety zewnętrzne, może Cię nie usatysfakcjonować. Brzmi ona bowiem: to zależy. A zależy od mnóstwa czynników. Jednym z nich jest rodzaj rolet, które chcemy zamontować. Rolety podtynkowe warto zamontować na etapie powstawania elewacji budynku. Jeśli budowa Twojego domu jest jeszcze w powijakach, na etapie planowania warto zastanowić się nad wyborem rolet nadprożowych. Kasety tych rolet umieszczane są w całości pod tynkiem. Co, kiedy Twój dom został już dawno wykończony? Producenci takim osobom polecają rolety elewacyjne, które są osadzane na elewacji budynku lub na ramie okiennej. 

Samodzielny montaż rolet czy z pomoc specjalisty?

Przy roletach elewacyjnych osoby lubiące majsterkować nie powinny mieć większych problemów z montażem. W pierwszej kolejności należy dokonać niezbędnych pomiarów, ustalić sposób sterowania rolety, a także stronę umieszczenia napędu. Główną zasadą, którą należy kierować się podczas pomiarów jest trzymanie się linii ościeżnicy – roleta musi jedynie wychodzić poza nią. Samodzielny montaż rolet elewacyjnych nie jest trudny nie tylko przy modelach wyposażonych w napęd manualny, ale również przy roletach elektrycznych

 

Jeśli nie jesteśmy przekonani do samodzielnego montażu rolety zewnętrznej, zadanie to zawsze możemy powierzyć firmie specjalizującej się w tych zadaniach. Wówczas nie tylko mamy pewność, że mechanizmy będą właściwie działać po zamontowaniu, ale także otrzymujemy gwarancję, na którą nie możemy liczyć przy samodzielnym montażu. 

Jak wygląda montaż rolety zewnętrznej?

Montaż rolet zewnętrznych nie będzie wyglądał tak samo przy każdym typie rolety. W inny sposób montuje się rolety elewacyjne, a w zupełnie inny, kasety nadprożowe. W przypadku tych drugich sama kaseta rolety mocowana jest na etapie przeprowadzania prac murarskich. Z kolei ostateczne uzbrojenie przeprowadzane jest na etapie wykonywania robót wykończeniowych budynku. Jeśli sami nie jesteśmy fachowcami, montaż rolet nadprożowych zdecydowanie rozsądniej będzie powierzyć w ręce specjalisty.