UNIROL

Dziś niemal każda osoba decydująca się na rolety wewnętrzne we własnym domu stawia na napęd automatyczny. Choć sterowanie ręczne należy do tych bardziej ekonomicznych, uciążliwa regulacja skutecznie zniechęca do jego wyboru. Wybór automatycznych rolet nie będzie jednak wcale prosty. Czeka nas bowiem dobór odpowiedniego silnika. Podjęta decyzja nie będzie bez znaczenia – to właśnie ona wpłynie na ostateczny komfort i łatwość obsługi rolet zewnętrznych. Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas wyboru silnika do rolety zewnętrznej? Poznaj nasz krótki, praktyczny poradnik!

Typy automatycznego sterowania 

Producenci napędów elektrycznych do rolet zewnętrznych rozpieszczają nas, rozszerzając swoją ofertę o coraz to nowsze, praktyczniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Możemy spotkać się z trzema głównymi typami automatycznego sterowania:

  • – radiowym, 
  • – kablowym, 
  • – solarnym. 

 

To, który typ silnika ostatecznie wybierzesz, powinno być w głównej mierze podyktowane Twoimi potrzebami. Nie ulega wątpliwości, że typ radiowy jest najwygodniejszym ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Z pomocą pilota możemy opuszczać i podnosić rolety zewnętrzne z dowolnego miejsca w domu. Typ radiowy bardzo często łączony jest z typem kablowym. W praktyce oznacza to, że roletami możesz dowolnie manewrować nie tylko przy użyciu pilota, ale także włącznika umieszczonego na ścianie. 

Jaką moc silnika do rolety zewnętrznej wybrać?

Moc silnika do rolety zewnętrznej powinna być ściśle związana z wagą pancerza. W zależności od wybranego materiału rolet ich waga może znacząco się od siebie różnić. Waga rolet stalowych może być nawet dwukrotnie większa od wagi rolet o takiej samej powierzchni, z tym że wykonanych z aluminium. Dla rolet poniżej 30 kg wystarczająca moc silnika to ok. 15 Nm. Powyżej 30 kg, a poniżej 50 kg optymalna moc silnika powinna wynosić ok. 30 Nm. 

Wybór silnika do rolety zewnętrznej – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Z decyzją o wyborze odpowiedniego silnika wcale nie musisz zostawać sam. Już na etapie wyboru rolet zewnętrznych, poinformuj o chęci posiadania automatycznego sterowania. Firmy oferujące rolety zewnętrzne – także modele z automatycznym napędem – zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, którzy doradzają przy wyborze silnika. To właśnie oni, będą wiedzieć, jaki silnik będzie najlepszy, po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych parametrów i zmiennych.